NOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE STATUSU ORGANIZACJI
UZYSKANIE STATUS PRZEDSIĘBIORSTWA SPOŁECZNEGO – NOWE ZASADY
Ustawa o ekonomii społecznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 1812), która weszła w życie z dniem 30 października 2022 roku zmieniła zasady ubiegania się o status przedsiębiorstwa społecznego.
Według nowych zapisów status ten przyznawany jest przez Wojewodę właściwego do miejsca prowadzenia działalności w drodze decyzji administracyjnej.
Przedsiębiorstwa społeczne, które do tej pory posiadały status PS w bazie prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej są zobowiązane złożyć nowy wniosek do Wojewody, aby utrzymać ten status w rozumieniu nowej ustawy.
Co zrobić by uzyskać statut:
WYPEŁNIJ WNIOSEK – Wojewoda Mazowiecki określił dwa rodzaje wniosków w zależności od celów realizowanych przez przedsiębiorstwo społeczne:
1) usługi społeczne
lub
2) reintegracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
DOŁĄCZ WYMAGANE ZAŁĄCZNIKI:
1) statut, umowę spółki lub inny dokument o tym charakterze;
2) dokumenty potwierdzające spełnienie warunku zatrudnienia min. 3 pracowników w wymiarze co najmniej ½ etatu – np. spółdzielcze umowy o pracę;
3) oświadczenie, że co najmniej 30% ogółu osób zatrudnionych stanowią osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę. Każda z tych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest zatrudniona w wymiarze co najmniej ½ pełnego wymiaru czasu pracy;
4) potwierdzenie wniesienia opłaty od wniosku w wysokości 10 zł – opłatę należy wnieść do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, nr konta 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070. W tytule należy wskazać: Opłata od wniosku o nadanie statusu przedsiębiorstwa społecznego.
ZŁÓŻ WNIOSEK:
1) osobiście w Kancelarii Głównej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pl. Bankowy 3/5 wejście F od alei Solidarności pok. 1 – z dopiskiem Wydział Rynku Pracy;
2) pocztą przesyłając na adres Wydział Rynku Pracy pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa;
3) elektronicznie na adres ePuap Urzędu /t6j4ljd68r/skrytka.
Pamiętaj, że składając wniosek elektronicznie wszystkie dokumenty wymagające podpisu wnioskodawcy lub pełnomocnika muszą być podpisane elektronicznie.
Pozostałe dokumenty:
Nabór na tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
DOKUMENTY DO POBRANIA:
Świadczenie usług wspierających rozwój ekonomii społecznej
W razie problemów lub wątpliwości dotyczących funkcjonowania akredytowanego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prosimy o kontakt z Departamentem Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej pod adresem:
kontakt.akses@mrips.gov.pl